Kiekko-Espoon ja 10.fi:n yhteistyö jatkuu myös kaudella 2021-22. 

Karl Järnström
/
Date

Kiekko-Espoon ja 10.fi:n yhteistyö jatkuu myös kaudella 2021-22. 

10.fin taustalla toimiva startup 10 Sports Marketing Hub on kehittänyt alustan, jolla joukkueet, seurat ja liigat voivat myydä kumppanuuksia ja julkaista digitaalista sisältöä. 10.fi ja seura suunnittelevat myytävät sponsoripaketit, sisällöt ja jäsensivuston tekstit yhdessä, toteutus tapahtuu 10.fi toimesta. 

Edellisellä kaudella me 10.fi:ssä kehitimme yhdessä Kiekko-Espoon kanssa ainutlaatuisia sosiaalisen median kumppanuuspaketteja, jotka toivat seuran kumppaniyrityksille näkyvyyttä, myyntiliidejä ja kauppaa ympäri vuoden. Halusimme yhdessä kehittää yhteistyötä eteenpäin, ja jatkossa Kiekko-Espoon kaikki kumppanuuspaketit, niin sosiaalisen median yhteistyöt kuin perinteisemmätkin sponsorointipaketit, löytyvät samalta alustalta verkosta.  

Suoraan verkosta ostettavat sosiaalisen median yhteistyöpaketit pysyvät Kiekko-Espoon valikoimassa, joiden avulla kumppanuutta voi hyödyntää myös pelikauden ulkopuolella. Lisäksi alustalta löytyvät ottelukumppanuudet ja VIP-paketit. Kiekko-Espoon operatiivinen johtaja Antti Manninen kokee yhteistyön 10.fi:n kanssa olevan askel eteenpäin kohti seuran suurempaa tavoitetta.  

Haluamme kehittää yhteistyökumppanuuksia, luoda uudenlaisia ja nykyaikaisia mahdollisuuksia perinteisten kumppanuuspakettien rinnalle, sekä tuoda tuotteet paremmin esille. Linjasimme seuran tavoitteeksi rakentaa seuraavan 3 vuoden aikana Kiekko-Espoosta Liigakelpoisen jääkiekkoseuran. Viime kaudelta jatkuva ja kehittyvä yhteistyö 10.fi:n kanssa on askel tarinassamme, Manninen kertoo. 

Tutustu Kiekko-Espoon kumppanuussivustoon täältä.

Sosiaalisen median yhteistyöt perustuvat kk -hinnoitteluun

Kumppanuuspaketeista sosiaalisen median yhteistyöt perustuvat kuukausihinnoitteluun, mikä jo itsessään erottaa Kiekko-Espoon tarjooman muista urheilualan toimijoista. Sosiaalinen media mahdollistaa ympärivuotisen yhteistyön, myös pelikauden ulkopuolella.  

Sosiaalisen median yhteistyöt on muotoiltu yhdessä 10.fi:n kanssa, joka on vastannut myös projektin teknisestä toteutuksesta. 10.fi:n perustaja Erkko Simsiö näkee, että Kiekko-Espoon kumppanit tavoittavat tehokkaasti paikallisen yleisön. 

Urheilukumppanuudet ovat todistetusti todella tehokasta markkinointia. Jos yritys haluaa tavoittaa espoolaiset, Kiekko-Espoon ratkaisuihin kannattaa tutustua! Simsiö sanoo.